Wieża dla jerzyków

Dostępność: dostępny na zamówienie, zapytaj o cenę
Cena: 1,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
1.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Koszt budowy wyceniamy indywidualnie - zapytaj o cenę

Jerzykownik czyli wieża lęgowa dla jerzyków to opracowana przez nas oryginalna konstrukcja swoim wyglądem nawiązująca do tradycyjnych gołębników słupowych.

Mimo, że jerzykowniki powstały z myślą o jerzykach, chętnie gnieżdżą się w nich też mazurki, szpaki, rzadziej sikory i pleszki, a nawet kawki (w otworze rozkutym przez dzięcioła).

Pierwszy jerzykownik stanął w 2013 roku, w warszawskim parku Pole Mokotowskie. Obecnie na naszym koncie jest 28 takich wież lęgowych. Rozmieszczenie jerzykowników wraz z informacją o ich statusie można zobaczyć na mapie: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1jpw87X-gnBKVp4ouPL0RDP9bDBw&usp=sharing

 

W jerzykowniku przewidziane jest 20 miejsc lęgowych dla jerzyków oraz 2 dla szpaków i 2 dla wróbli/sikor. Taka konfiguracja sprzyja szybszemu zasiedleniu wieży przez jerzyki. Ptaki w pierwszej kolejności zajmują budki i miejsca w których wcześniej gnieździły się inne ptaki. Bardzo często zdarza się że jerzyki zajmują budki lęgowe zasiedlone przez szpaki i wróble, czasem sikory. Dopiero po zasiedleniu przez jerzyki komory lęgowej zajętej przez szpaki, kolejne pary jerzyków zajmują sąsiednie puste pomieszczenia.

Możliwe jest zastosowanie aparatury wabiącej ptaki, zasilanej panelem fotowoltaicznym.

Na życzenie klienta wykonujemy różne warianty jerzykowników - zmienna ilości poszczególnych otworów wlotowych.

Zajęcie wieży przez jerzyki i ich sukces lęgowy zależy głównie od umiejscowienia wieży lęgowej. Zaleca się stawianie konstrukcji w pobliżu istniejących kolonii jerzyków lub w miejscu po zniszczonej kolonii tych ptaków.

 

Dane techniczne:

Korpus konstrukcji jest w formie graniastosłupa o 6 bokach z dachem w kształcie ostrosłupa, krytym blachą na rąbek stojący.  Osadzony na drewnianym słupie.

Wysokość jerzykownika 7 m, korpus o wysokości 120 cm, szerokość 85 cm, szerokość dachu 110 cm.

24 miejsca lęgowe na 4 poziomach: 20 dla jerzyków wlot 65x30 mm, 2 dla szpaków wlot 47 mm, 2 dla wróbli/sikor wlot 33 mm. Możliwość kontroli i czyszczenia. Powierzchnia podłogi komory lęgowej 500 cm2, wysokość wewnątrz 18 cm.

Materiały: sklejka wodoodporna, tarcica sosna i modrzewiowa, płyta OSB, blacha ocynkowana i malowana.

Jako słup zastosowano typowy słup teletechniczny impregnowany wormalitem metodą ciśnieniowo - próżniową Rupinga. Wymiary słupa przy długości 7m: średnica znamionowa na wysokości 1,5 mb od podstawy - 20 cm, średnica 0,6 mb od czuba - 15 cm.

Słup przykręcony obejmami stalowymi do szczudła żelbetowego. Szczudło posadowione na głębokości 1,5 m poniżej poziomu terenu dodatkowo stabilizowane bloczkami betonowymi.

 

Więcej informacji na naszym Blogu 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl