Skrzynki dla nietoperzy

Skrzynki dla nietoperzy pełnią funkcję dziennych schronów, są kryjówkami przejściowymi w okresie przelotów między kryjówkami zimowymi i letnimi, schronieniami dla osobników samotnych oraz miejscami przebywania kolonii rozrodczych

Budki dla nietoperzy, różne rodzaje, od lewej: angielska, Issel, Stratman.

 Budki dla nietoperzy, różne rodzaje, od lewej: angielska, Issel, Stratman.

Stosuje się różne typy skrzynek różniące się konstrukcją i wymiarami wewnętrznymi. Ich budowa różni się od budek dla ptaków umieszczeniem wlotu w części dolnej. Wlot ma kształt wąskiej szczeliny, a całe budki są spłaszczone. Zabezpiecza to nietoperze przed konkurencją ze strony ptaków, ssaków (n.p. pilchów) i niektórych owadów, n.p. szerszeni. Budki wewnątrz są chropowate, szczególnie na ściance tylnej, ułatwia to nietoperzom poruszanie się i zaczepianie pazurkami na czas spoczynku.

Budki dla nietoperzy możemy wieszać również na budynku..

Budki dla nietoperzy możemy wieszać również na budynku.

W lasach najkorzystniej jest rozwieszać skrzynki w monokulturach, zwłaszcza młodych, o słabym podroście. Tereny takie są praktycznie pozbawione naturalnych schronień. Powinno się je wieszać grupowo, 10-20 budek w odstępach 50-120 m, wzdłuż dróg, przecinek, linii oddziałowych, przy granicy z terenami otwartymi, w pobliżu zbiorników wodnych. Poza tym skrzynki można umieszczać w alejach, parkach sadach i ogrodach, zarówno na terenach zabudowanych jak i poza nimi. Wysokość wieszania 4-5 metrów. Skrzynki należy zawieszać w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu, nasłonecznionym.

Zajęta przez nietoperze skrzynka typ Stratman.

Zajęta przez nietoperze skrzynka typ Stratman.


Najkorzystniejsza jest wystawa południowa, od południowo-wschodniej do południowo-zachodniej. Część skrzynek może znajdować się również w miejscach lekko ocienionych. Wlot do skrzynki powinien być swobodny, nie blokowany przez gałęzie czy podrost.

Guano nietoperzy - oznaka zajęcia budki.    

Guano nietoperzy - oznaka zajęcia budki.


Celowe jest rozwieszenie kilku typów skrzynek, dzięki czemu różne gatunki nietoperzy znajdą odpowiednie schronienie. Można zastosować skrzynki "płytkie" n.p.: Stratman FS1 oraz skrzynki "głębsze" n.p.: typ Issel lub angielski. Aby dodatkowo zabezpieczyć nietoperze przed konkurencją ze strony ptaków warto równocześnie rozwiesić budki dla ptaków.

Oferujemy trzy typy skrzynek dla nietoperzy: Issel, Strattman, Angielski.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl