Wieża lęgowa dla oknówek
Wieża lęgowa dla oknówek

 <<< do sklepu

JASKÓŁKOWNIK

 

Jednym ze sprawdzonych sposobów pomocy oknówkom i rozwiązywania problemów z ich sąsiedztwem są wieże lęgowe dla jaskółek, zwane przez nas jaskółkownikami. W innych krajach zwane hotelami dla jaskółek, czy domami dla jaskółek.

Wykonujemy wieże różnych typów, w zależności od potrzeb i możliwości zamawiającego. W odróżnieniu od wież lęgowych dla jerzyków, korpus jaskółkownika jest szeroki. Zazwyczaj ma budowę schodkową z umieszczonymi pod gzymsami sztucznymi gniazdami. Nazwy typów wież lęgowych pochodzą od nazw miejscowości, w których po raz pierwszy zostały zbudowane.

 

 

 

 

 

 

 

Typ wieży lęgowej dla oknówek „Warszawski” 

Korpus wieży w formie graniastosłupa o 6 bokach, z dachem sześciospadowym, osadzony na ocynkowanym słupie stalowym,

Wysokość 7,2 m, szerokość maksymalna 2,5 m.

Materiały: fundament żelbetowy, wylewany, konstrukcja nośna stalowa, poszycie ze sklejki wodoodpornej, pokrycie dachu gontem bitumicznym, gniazda z trocinobetonu. Ilość gniazd 42 szt. rozmieszczonych na dwóch poziomach. Każde gniazdo można zdemontować w celu kontroli i czyszczenia - szufladowy system mocowania.

Wabik głosowy - urządzenie elektroniczne emitujące głosy jaskółek w zaprogramowanym czasie, z regulacją głośności, zasilane energią słoneczną - panel PV.

Możliwość wyposażenia w tzw. „bałwanki” - sztuczne jaskółki mające za zadanie zwabienie ptaków.

        

Typ wieży lęgowej dla oknówek „Nowe Ramuki”

Korpus wieży w formie czworoboku - otwartej od dołu skrzyni, z dachem czterospadowym, osadzony na słupie drewnianym przykręconym do szczudła żelbetowego posadowionego w ziemi.

Słup impregnowany wormalitem metodą ciśnieniowo - próżniową Rupinga.

Ilość sztucznych gniazd z trocinobetonu: 20 szt. Rozmieszczone na zewnątrz i wewnątrz ścianek. Pozostawione miejsce do samodzielnej budowy gniazd przez ptaki - ściany obite perforowanym materiałem lub otynkowane tzw. barankiem.

Wysokość: 5 m. Rozpiętość dachu 125 cm.

 .   .   

Typ wieży lęgowej dla oknówek „Sosnowiec”

Korpus wieży w kształcie litery H z czterospadowym dachem, osadzony na słupie drewnianym przykręconym do szczudła żelbetowego.

Słup impregnowany wormalitem metodą ciśnieniowo - próżniową Rupinga.

Ilośc sztucznych gniazd od 14 szt. plus półki gniazdowe dla oknówek do samodzielnego budowania gniazd przez ptaki.

Wysokość 5 m, rozpiętość  dachu 150 cm.

    .        

Jaskółki oknówki nie mają lekko w dzisiejszych czasach, zmiany jakie zaszły w ciagu ostatnich 20-30 lat na wsiach i w miastach powodują kłopoty tych sympatycznych i pożytecznych ptaków. Brak odpowiedniego materiału na gniazda - wszędzie beton i asfalt, krowy już nie chodzą do wodopoju, a wypuszczanie świń na dwór jest chyba już nielegalne, brak więc błotnistych podwórek i wygonów, oraz kałuż z dobrą gliną do budowy gniazd. Dodatkowo ptaki te są często niemile widziane z powodu zanieczyszczania okien przez załatwiające się pisklęta. Remonty i termomodernizacje powodują niszczenie istniejących kolonii lęgowych oknówek. Przyjaciele jaskółek stosują dla nich różnego rodzaju sztuczne gniazda i półki lęgowe montowane na budynkach. Całe szczęście są i tacy, u których po przylocie jaskółek jest zakaz odsuwania firanek, aby ich nie wypłoszyć. Jednak częściej można spotkać różne metody ich odstraszania od okien. Niestety powtarzają się też przypadki nielegalnego niszczenia gniazd w sezonie lęgowym.

Pierwsza wieża lęgowa dla oknówek powstała w roku 1991, w Niemczech w miejscowości Krofdorf-Gleiberg (gmina Wettenberg, powiat Gießen, Hesja), przy Schieferstrasse w pobliżu remontowanej remizy strażackiej zasiedlonej przez jaskółki. Remizę podczas remontu rozebrano i oknówki po powrocie z Afryki nie miałby gdzie gniazdować. Pomysłodawcami  budowy byli Günter Schlierbach oraz  Reinhold Stork wolontariusz NABU, w garażu stworzyli konstrukcję z sztucznymi gniazdami, którą zamontowali na nieczynnej latarni ulicznej w pobliżu remizy. Zasiedlenie tej pierwszej wieży spowodowało szybkie rozprzestrzenienie pomysłu na cały kraj, produkcji i instalacji wież lęgowych podjął się miejscowy przedsiębiorca Oliver Wegener z firmy AGROFOR, który opracował podręcznik budowy wież lęgowych: „Das Baubuch Schwalbenhaus”. Po 33 latach w Europie są już tysiące podobnych wież od Hiszpanii i Szwajcarii po Finlandię.

W Polsce mieliśmy przyjemność uczestniczyć w budowie pierwszej takiej wieży, w Warszawie na Bielanach w kwietniu 2020 roku we współpracy z firmą Apus Mariusza Grzeniewskiego. Była to realizacja projektu mieszkańców zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego. Naszym zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie korpusu, czyli najważniejszej części wieży ze sztucznymi gniazdami i wabikiem głosowym.

Od tamtej pory powstało już ich 9 w różnych rejonach Polski (mapa) Do udostępnionej mapy dodaliśmy zdjęcia wsystkich wież dla oknówek. Kolorami oznaczono ich status: kolor zielony to konstrukcje zasiedlone przez ptaki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl