Budka lęgowa dla wiewiórki

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 70,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
70.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Podstawowe wymiary:  
Wewnętrzny wymiar dna: 16 x 16 cm.
Wysokość maksymalna: 40 cm (bez okuć).
Głębokość od dolnej krawędzi wejścia do dna: 25 cm.
Średnica wejścia 55 mm.
Grubość desek 2 cm. Daszek impregnowany.
Waga: ok. 5 kg


Gatunki zasiedlające: wiewiórka, szpak, sikory.


Wieszać przez cały rok.


Zasady wieszania
Skrzynkę wieszamy otworem w stronę pnia na wysokości 4-5 m. Odległości budek od siebie dowolne, jednak nie bliżej jak 10 m jedna od drugiej. Najkorzystniej  rozproszyć po całym obiekcie. W odróżnieniu od budek lęgowych dla ptaków, które dobrze jest powiesić lekko pochylone do przodu, budki dla wiewiórek wieszamy pionowo lub pochylone do tyłu, dzięki temu woda płynąca po pniu nie będzie zalewać wnętrza budki.
Najlepsze rezultaty stosowania tych skrzynek osiągnęliśmy w miejskich parkach, w których występuje duże zagęszczenie wiewiórek, związane zapewne z ich intensywnym dokarmianiem. Także w ogrodach przydomowych ssaki te wykorzystują budki lęgowe. Natomiast na terenach leśnych w środkowej Polsce, z normalnym zagęszczeniem wiewiórek, zajmowane są sporadycznie (maksymalnie kilka procent).
Usuwanie gniazd - czyszczenie budek można wykonywać w standardowym terminie 16 X - 28 II, jednak najlepiej robić to na początku jesieni. Usuwamy stare ubite gniazda, które straciły swój kulisty kształt z wejściem z boku. Nie usuwamy gniazd wykorzystywanych w zimie, które można poznać właśnie po kształcie świadczącym o ich zamieszkaniu. Zazwyczaj po kilku sezonach wiewiórki zmieniają budkę i szukają innych miejsc, ze względu na to iż w starych gniazdach występują pasożyty zniechęcające zwierzęta do przebywania w nich. Tak więc warto czyścić te budki co 2 - 3 lata lub co roku pamiętając o rozróżnianiu gniazd używanych i nie używanych.
W sezonie lęgowym lepiej nie zaglądać do budek, wizyta człowieka prowokuje bowiem wiewiórki do wyniesienia młodych w inne miejsce, stracimy wtedy okazję obserwacji rozbrykanej wiewiórczej młodzieży.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl