Budka lęgowa dla pustułki

Dostępność: tymczasowo niedostępny
Cena: 280,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
280.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Gatunki zasiedlające:
Pustułka, grzywacz, rzadziej: sójka, gołąb miejski, wiewiórka, uszatka, puszczyk, nurogęś.


Parametry techniczne:
Materiał: wodoodporna sklejka grubości 1,5 cm
Wewnętrzny wymiar dna: 30 x 40 cm
Wysokość: ok. 30 cm
Wysokość przedniej ścianki od wewnątrz: 12 cm
Skrzynka impregnowana drewnochronem i w przypadku montażu na budynku malowana jasno popielatą farbą ftalową (RAL7047).
Daszek zabezpieczony blachą ocynkowaną.


Ponieważ sokoły i sowy nie ścielą gniazda tylko wykorzystują zastaną wyściółkę, dno skrzynki należy wysypać drobnym tłuczniem lub keramzytem.


Zasady wieszania
Do ściany budynku skrzynki przykręcamy odpowiedniej długości kołkami rozporowymi poprzez tylną ściankę, od wewnątrz warto zastosować szerokie podkładki, co zwiększy wytrzymałość mocowania. Czasami budki montuje się na przykręconych do dachu wspornikach wystających poniżej krawędzi budynku, co jednak jest przedsięwzięciem dość kosztownym. Można też stosować inne metody, jednak budka musi być zamocowana bardzo stabilnie.
Budki lęgowe dla pustułek najlepiej rozwieszać w okolicach jej występowania. Jest to jeden z nielicznych gatunków ptaków drapieżnych, który może gniazdować w luźnych koloniach. Dlatego też w okolicach, gdzie występują można w bliskim sąsiedztwie zawiesić kilka skrzynek, ale nie bliżej niż 100-200 m jedna od drugiej.
Pustułki chętnie zajmują również budki lęgowe zamontowane na słupach energetycznych. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo mogą być one montowane w takich miejscach tylko przez energetyków. Z tyłu budki należy zamontować płaskownik o szerokości 4-5 cm i grubości 2 mm odpowiednio wygięty, o długości około 60 cm, wystający z dołu i od góry budki. Do słupa wystające płaskowniki montowane są przy pomocy specjalnej taśmy stalowej z klamerką typu COT. Jeśli słup posiada otwory montażowe, można budkę lęgową przykręcić zwykłymi śróbami - na wylot przez słup.

Więcej informacji o ochronie pustułki i rezulatach stosowania budek legowych: https://www.bocian.org.pl/pustulka/o-pustulce

Osoby montujące budki lęgowe dla pustułek zachęcamy do uzupełniania bazy gniazd na stronie: http://pustulki.pl/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl