Budka lęgowa dla kaczki (typ komin)

Dostępność: tymczasowo niedostępny
Cena: 120,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
120.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Parametry techniczne:
Wewnętrzny wymiar dna: 25 x 25 cm
Wysokość przedniej ścianki: 70 cm
Wysokość tylnej ścianki: 80 cm
Długość listwy mocującej: 115 cm
Waga 16 kg

Po wewnętrznej stronie ścianek nabite są poprzeczne listewki

 

Materiał: tarcica iglasta (sosna) suszona i dwustronnie strugana grubości 2 cm, listwa tylna szeroka, grubość 2,5 cm, całość impregnowana.


GATUNKI ZASIEDLAJĄCE
krzyżówka, mandarynka, nurogęś, puszczyk, wiewiórka.


ZASADY WIESZANIA
Głównym gatunkiem ptaka, któremu możemy pomóc stosując budkę lęgową typu komin jest krzyżówka. Skrzynki dla niej powinny być montowane w pobliżu zbiorników wodnych, a zwłaszcza w parkach miejskich, gdzie kaczki nie znajdują bezpiecznych miejsc do gniazdowania. Skrzynkę wieszamy na poziomej lub pochylonej bocznej gałęzi drzewa, na bezpiecznej wysokości, tj. co najmniej 4 m nad ziemią. Można też wykorzystać nawet nieznacznie odchylone od pionu pnie drzew, piskleta kaczek z łatwością opuszczają takie budki, wewnątrz są nabite listewki dodatkowo im to ułatwiające. Wielokrotnie napotykaliśmy ślady lęgów krzyzówek, nurogęsi, mandarynek i gągołow w typowych budkach typ E, wieszanych pionowo o głębokości 50 cm, więc z nawet lekko pochylonej budki typu komin pisklęta kaczek bez problemu wychodzą. Na dno skrzynki należy nasypać kilkucentymetrową warstwę ściółki, mogą nią być: trociny, kora, zrąbki, próchno itp.
Skrzynki typu komin najlepiej wieszać w dużym rozproszeniu, co najmniej 300 m jedna od drugiej jeśli mamy duży teren do dyspozycji, jednak w parkach miejskich z powodzeniem wieszane są gęściej.

W przypadku puszczyków po doświadczeniach SGGW w Lasach Rogowskich odeszliśmy od stosowania tego typu budek, stwierdzono iż puszczyk o wiele chętniej używa budek lęgowych typu E. Ponadto budki lęgowe typu E są o wiele trwalsze od kominów, które nie posiadają daszka i szybciej zamakają, a czasami długo w nich zalegał śnieg.

W 2022 roku w Parku Szczęśliwickim w Warszawie po raz pierwszy stwierdziliśmy dwa gniazda wiewiórek w budkach typu komin, dotychczas w tym typie budki lęgowej tych ssaków nie spotykaliśmy.

W tym samym roku 2022, w tym samym Parku Szczęśliwckim w budce lęgowej typu komin, wiszącej 40 m od dwóch innych budek tego typu, zajętych przez wiewiórki, odnaleźliśmy ślady po odbytym z sukcesem lęgu mandarynki. Było to pierwsze stwierdzenie lęgu tej kaczki w tym typie budki lęgowej.

W przypadku nurogęsi nie mamy potwierdzonych lęgów w budce typu komin, ale nie wieszane były one przez nas w środowisku występowania tego ptaka. Jednak konstrukcja tej budki i preferencje lęgowe nurogęsi wskazują, że powieszona np.: nad Wisłą czy Jeziorką, może być przez nie zasiedlona. Kaczki te podobnie jak krzyżówki są bardzo plastyczne jesli chodzi o wybór miejsca na lęg. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl