Budka dla kowalika

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 70,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
70.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Gatunki zasiedlające: kowalik, sikora bogatka, rzadziej muchołówka żałobna a w miejskich parkach zdarzają się wróble i mazurki.

Podstawowe wymiary:  
Wewnętrzny wymiar dna: 20 x 20 cm
Głębokość od wlotu do dna: 21 cm
Średnica otworu wlotowego: 33 mm  
Długość otworu wlotowego: 4 cm - zabezpieczeniem przed drapieżnikami jest rozmiar skrzynki - jaja i piskleta znajdują się daleko od wlotu.
Grubość przedniej ścianki 4 cm

Waga: ok. 6 kg   


Materiał: tarcica iglasta (sosna) suszona i dwustronnie strugana grubości 2 cm, listwa tylna grubość 2,5 cm z nawierconymi otworami pod gwoździe, daszek impregnowany.
Budki posiadają blaszkę zabezpieczającą przed dzięciołem. Przednia ścianka wyjmowana, umożliwia czyszczenie skrzynki
      

Zasady wieszania: budki tego typu instalujemy na terenach leśnych w pobliżu budek większych typów.
Kowalik jest pospolitym ptakiem naszych lasów i starych parków. Preferuje drzewostany liściaste. Spotykany jest także w drzewostanach mieszanych lub iglastych z niewielką domieszką drzew liściastych. Ptak ten zajmuje bardzo różne dziuple naturalne, nawet te wykute przez dzięcioła czarnego. Bardzo często zajmuje budki dla niego nie przeznaczone o dużych rozmiarach. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się w lasach wieszać większe budki, np. typu D i E, z myślą o siniakach i sowach, to uzasadnione jest w sąsiedztwie zamocować budkę dla kowalika. Zabezpieczy to większą budkę przeznaczoną dla rzadszego gatunku przed zamurowaniem jej otworu wlotowego przez kowaliki. Jest to jedyny gatunek w naszym kraju, który dostosowuje wielkość wejścia do dziupli lub budki zmniejszając ją do swoich rozmiarów. Potrafi zmienić średnicę otworu z 15 cm do 3,2 cm zalepiając go gliną. Może też „naprawić” szkody wyrządzone przez dzięcioły, które powiększają otwory budek przeznaczonych dla sikor lub wykuwają dodatkowe otwory z boku budek. Kowaliki zasklepiają też wszelkie dodatkowe szczeliny w dziuplach i budkach. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu skrzynek na jesieni, aby ochrona dużych budek przed kowalikiem funkcjonowała prawidłowo.  Gniazdo kowalika jest nie do pomylenia z innymi, gdyż zbudowane jest z kawałków próchna w podstawie i cienkich płatków kory sosnowej w wyściółce. Powyższa metoda ochrony dużych skrzynek poprzez stosowanie specjalnych budek dla kowalika została przez nas przetestowana w lasach Nadleśnictwa Chojnów, stosowanie takich skrzynek pojedynczo nie gwarantuje obecności kowalika. Z braku większych skrzynek kowalik chętnie gnieździ się w typowych budkach A i B.
Budki dla kowalika należy wieszać co najmniej 4 m nad ziemią. Odległość pomiędzy poszczególnymi budkami tego typu nie powinna być mniejsza niż 200 m, gdyż kowaliki są ptakami ściśle terytorialnymi. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl