Dla jerzyka

Budka lęgowa dla jerzyka. Specjalny model budki przystosowany do wymagań tego gatunku, może jednak być zajmowana, także przez wróble i szpaki.

Wymiary wewnętrzne:

Wysokość 12 cm
Szerokość 18 cm
Długość 30 cm
Wlot owalny 6,5x 3,5
Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna 5 cm
 
 

Zasady wieszania

Budkę lęgową należy umieścić na ścianie budynku, najlepiej powyżej drugiego pietra, im wyżej tym lepiej. Do budki powinien być swobodny dolot. Należy unikać południowej wystawy aby budka nie nagrzewała się zbytnio. Wieszać najlepiej w miejscowościach, w których występują jerzyki. Ptaki te lubią gnieździć się blisko siebie, więc można powiesić kilka budek na jednym bloku. Skrzynki wiszące na odsłoniętych ścianach (bez okapu) należy obić z góry blachą lub linoleum aby zabezpieczyć przed wilgocią. Standardowo budki są wyposażone w dwie listwy tylne służące do przymocowania do ściany przy pomocy kołków rozporowych lub gwoździ, przednia ścianka jest otwierana w celu kontroli i czyszczenia budki po lęgach. W indywidualnych przypadkach można zmienić sposób mocowania, n.p.: przy pomocy kątowników przykręcić do sufitu balkonu, w tym przypadku możemy wykonać ruchomą tylną ściankę zamiast przedniej.
Jerzyki przylatują do Polski na początku maja, w tym czasie budka może być już zajęta przez szpaki lub wróble, aby się przed tym ustrzec, można zatkać otwór wlotowy w lutym i odetkać 1 maja. Drugim sposobem jest zdjęcie budki po legach i powieszenie z powrotem po przylocie ptaków z zimowisk.

Historia pewnej budki

W maju 2003 roku zadzwoniła do mnie zrozpaczona pewna pani, informując że jerzyk przyleciał i wali głową w mur obok jej okna na III piętrze, gdzie przez wiele lat wisiała budka dla szpaków (typ B),w której gnieździły się jerzyki. Budka została zdjęta zimą, bo była już spróchniała, a teraz jerzykowi grozi samobójstwo. Ptak na pamięć chciał dostać się do budki, niestety trafiał głową w ścianę dokładnie w tym miejscu gdzie kiedyś był wlot do budki. W trybie pilnym dostarczyłem powyższą budkę i ptaki się momentalnie wprowadziły. W następnym roku najpierw budkę zajęły szpaki, jerzyki jednak czekały, aż one się wyprowadzą, kontrolowałem tą budkę na początku czerwca, ptak twardo wysiadywał jaja i nie uciekł pomimo jej otwarcia. Na tym samym osiedlu, jeszcze jedna budka dla jerzyków jest przez nie zajęta już dwa sezony.

Pomoc poszkodowanemu jerzykowi

Jerzyk nigdy nie ląduje na ziemi dobrowolnie, gdyż jest to dla niego środowisko obce, do którego nie jest przystosowany (...) . Ptaki osłabione wskutek dłuższej niepogody i niedostatku pożywienia oraz zabiedzone młode, które wyleciały w niedostatecznej kondycji, można obfitym karmieniem regenerować w ciągu kilku dni (...).

JEŚLI CHCESZ POMÓC JERZYKOWI, ZNAJDZIESZ TU: instrukcje i porady do sztucznego wychowu piskląt jerzyka ORAZ przepis na pokarm nabiałowy dla ptaków według J.Desselbergera i K.Rogaczewskiej


pomoc_jerzykowi.pdf - JEŚLI CHCESZ POMÓC JERZYKOWI