Dla jerzyka

Budka lęgowa dla jerzyka. Specjalny model budki przystosowany do wymagań tego gatunku, może jednak być zajmowana, także przez wróble i szpaki.

Wymiary:
Wysokość przedniej ścianki 14 cm, wysokość tylnej ścianki 18 cm.
Szerokość wewnętrzna 14 cm, szerokość zewnętrzna 18 cm.
Długość wewnątrz 32 cm, długość na zewnątrz 36 cm.
Wymiary zewnetrzne daszka 40 x 22,5 cm.
Wlot owalny 6,5 x 3,5 cm.
Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna 5 cm.
Grubość desek 2 cm, grubość blachy 0,5 mm.

 
 

Zasady wieszania

Budkę lęgową należy umieścić na ścianie budynku, najlepiej powyżej drugiego pietra, im wyżej tym lepiej. Do budki powinien być swobodny dolot. Należy unikać południowej wystawy aby budka nie nagrzewała się zbytnio. Jerzyki lubią gnieździć się blisko siebie, więc można powiesić kilka budek na jednym budynku. Skrzynki wiszące na odsłoniętych ścianach (bez okapu) muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Standardowo budki są wyposażone w dwa otwory montażowe średnicy 9 mm w tylnej ściance, dostepne po uchyleniu przedniej ścianki. Montaż przy pomocy kołków rozporowych o odpowiedniej do ściany długości. Termin montażu: budki możemy montować przez cały rok, np. w trakcie romontu wykorzystując rusztowanie. Należy jednak pamiętać, iż ptaki te przylatują na lęgowiska na początku maja.

Historia pewnej budki

W maju 2003 roku zadzwoniła do mnie zrozpaczona pewna pani, informując że jerzyk przyleciał i wali głową w mur obok jej okna na III piętrze, gdzie przez wiele lat wisiała budka dla szpaków (typ B),w której gnieździły się jerzyki. Budka została zdjęta zimą, bo była już spróchniała, a teraz jerzykowi grozi samobójstwo. Ptak na pamięć chciał dostać się do budki, niestety trafiał głową w ścianę dokładnie w tym miejscu gdzie kiedyś był wlot do budki. W trybie pilnym dostarczyłem powyższą budkę i ptaki się momentalnie wprowadziły. W następnym roku najpierw budkę zajęły szpaki, jerzyki jednak czekały, aż one się wyprowadzą, kontrolowałem tą budkę na początku czerwca, ptak twardo wysiadywał jaja i nie uciekł pomimo jej otwarcia. Na tym samym osiedlu, jeszcze jedna budka dla jerzyków jest przez nie zajęta już dwa sezony.

Pomoc poszkodowanemu jerzykowi

Jerzyk nigdy nie ląduje na ziemi dobrowolnie, gdyż jest to dla niego środowisko obce, do którego nie jest przystosowany (...) . Ptaki osłabione wskutek dłuższej niepogody i niedostatku pożywienia oraz zabiedzone młode, które wyleciały w niedostatecznej kondycji, można obfitym karmieniem regenerować w ciągu kilku dni (...).

JEŚLI CHCESZ POMÓC JERZYKOWI, ZNAJDZIESZ TU: instrukcje i porady do sztucznego wychowu piskląt jerzyka ORAZ przepis na pokarm nabiałowy dla ptaków według J.Desselbergera i K.Rogaczewskiej


pomoc_jerzykowi.pdf - JEŚLI CHCESZ POMÓC JERZYKOWI